Rögös múlttal rendelkezik a bikavér hírneve, ugyanis a szocializmusban a Tokaji Aszú mellett csak az Egri Bikavér volt kis hazánk fő exportja a borok terén. Ennek köszönhetően hatalmas mennyiségű és évről évre silányabb minőségű borok jelentek meg a környező országokban. Lerombolva ezzel e dicső nedű hajdani hírnevét.
Napjainkban szerencsére egyre több kiváló borász dolgozik, a szebb napokat látott hungarikum becsületének visszaállításában, évről évre egyre több hazai és nemzetközi sikerrel. A modern Egri Bikavérben egyik szőlőfajta sem uralkodik. Megjelenésében a gránátvöröstől, egészen a mély rubin színárnyalatig képes ragyogni és táncot járni a pohárban forgatás közben. Ízében és illatában karakteres, a fűszerek és a gyümölcsök egyszerre kerítenek hatalmukba. Lágy, visszafogott tanninok, azok hangsúlyozása nélkül, kedves, de határozott savjai az érlelés ígéretét hordozzák magukkal.
Ha a vacsoraasztalnál keresünk társat a bikavérünknek, akkor a magyaros ételekkel nem lőhetünk mellé, legyen az sertés vagy marha. Testesebb, hordósabb változata viszont jó partnere lehet egy steaknek, vagy az egyéb marhahúsból készített grill és bbq ételeknek is. Továbbá, a vadhúsok mellé az egyik legjobb választás, főleg ha az elkészített étel gyümölcsmártással van tálalva, mert ekkor a kékfrankos alapú borunk igazi táncba kezd az étellel.
Gyorstalpaló az Egri Bikavér kategóriák világához, hogy tisztán lássunk, melyik micsoda és miért kerül többe.
A hatályos jogszabályoknak megfelelően három különböző klasszifikációba soroljuk az Egri Bikavéreket. Classicus, Superior, Grand Superior. A szigorú szabályozások kitérnek a termesztésre, szüretre, feldolgozásra, házasításra, érlelésre is többek közt. Legfontosabb eltérések a kategóriák között a minimális érlelési idő vagy az egy hektáról származó szőlő maximális szüretelésének a mennyisége. Ami azért nagyon fontos mert, minél kevesebb az egy tőkén lévő szőlőnek a mennyisége annál koncentráltabb bor készíthető belőle.
Néhány fontosabb szabály alapján a kategóriák közötti különbségek:
Classicus:
- Maximális hozam 100 hektoliter/hektár
- Legalább négy szőlőfajta borának házasítása,
- A bort legalább 6 hónapig fahordóban kell érlelni
- Minimális alkoholtartalma 11,5%
Superior
- Maximális hozam 60 hektoliter/hektár
- Legalább négy szőlőfajta borának házasítása
- A bort legalább 12 hónapig fahordóban kell érlelni
- Minimális alkoholtartalma 12%
Grand Superior
- Maximális hozam 35 hektoliter/hektár
- Legalább négy szőlőfajta borának házasítása
- A bort legalább 12 hónapig fahordóban kell érlelni
- Minimális alkoholtartalma 12%
Eltarthatóság szempontjából a Classicus és Superior kategóriák borait 2-4 éven belül érdemes elfogyasztani. A Grand Superior ennél nagyobb potenciállal jeleskedik és akár 5-6 év múlva is kiváló formájában kóstolhatjuk. A tökéletes élmény érdekében 16-18 celsius fokon fogyasszuk.
Forrás: Beol.hu
https://www.beol.hu/kozelet/helyi-kozelet/izek-es-illatok-9-2907098/